Bibliografija časopisa Žive baštine

Preuzmi članak

Deset godina publikovanja naučnog časopisa Živa baština, redovno i u kontinuitetu, prilika je da se Bibliografijom koja je pred čitaocima osvrnemo na protekli period iza kojeg stoji mnogo rada, truda, znanja i entuzijazma.

Prvi broj naučnog časopisa Živa baština objavljen je u decembru 2015. godine, s namjerom da izlazi četiri puta godišnje, što je danas, s obzirom na finansijsku situaciju u segmentu kulture i nauke, svojevrstan izazov na koji je uredništvo časopisa uspješno odgovorilo.

Ova bibliografija obuhvata priloge objavljene u naučnom časopisu Živa baština, koji je indeksiran u CEEOL bazi podataka te ima i vlastitu web-stranicu. Rađena je na osnovu izvora (de visu), prema međunarodnim bibliografskim standardima za izradu priloga u serijskim publikacijama. Za opis je korišten Pravilnik i priručnik za izradbu abecednih kataloga. Dio, 2 autorice Eve Verone. Za izradu je korišten COMARC/B format, komunikacijski format za mašinski čitljivo katalogiziranje i razmjenu bibliografskih informacija.

Rad na ovoj Bibliografiji obuhvatio je 36 brojeva i sadrži 274 bibliografskih jedinica. Bibliografski opis sadrži informacije o prilozima i časopisu iz kojeg su preuzeti. Bibliografija je izrađena u okviru Kooperativnog online bibliografskog sistema i servisa Bosne i Hercegovine (COBISS.BH). Sve bibliografske jedinice su dostupne i pretražive u okviru ovog sistema, te svaka ima svoj jedinstveni identifikacijski broj (ID broj) u okviru sistema COBISS.

Bibliografske jedinice su organizirane prema abecednom redoslijedu prezimena autora radova. Kod više autora jedne bibliografske jedinice svi autori su navedeni onim redom kojim su navedeni i u časopisu. Ispred bibliografskog opisa je naveden redni broj jedinice i on prati bibliografsku jedinicu u registrima. Sastavni dio Bibliografije čine Registar naslova, Registar autora i Predmetni registar koji povećavaju njenu informativnost i preciznije korištenje. Bibliografska građa je klasificirana prema Univerzalnoj decimalnoj klasifikaciji (UDK). Predmetnice su složene, a posebna pažnja je posvećena sadržajnoj obradi građe koja pruža neiscrpne mogućnosti prezentiranja tema.

Bibliografski opis sadrži naslov djela na izvornom i engleskom jeziku, podnaslov, podatak o primarnom i sekundarnom autorstvu, podatak o ilustracijama i bilješkama, godište, broj i godinu izdavanja, broj stranica na kojima se u časopisu nalazi, te linkove na kojima je članak dostupan. Vezivanje članaka za časopis ostvaruje se preko ISSN broja (International Standard Serial Number – Međunarodni standardni broj serijske publikacije) koji je glavni element za identifikaciju.

Ova Bibliografija ima za cilj da stručnoj i naučnoj javnosti na jednom mjestu predoči naučne informacije, tematsku orijentaciju i kontinuitet, ne samo priloga, nego i publikacije čije priloge obrađuje, to jest naučnog časopisa Živa baština. Također, njome se obilježava značajan jubilej – deset godina kontinuiranog i redovnog publikovanja.