Odlike duhovnih putnika

Biblioteka Irfan i Hikmet
Autor: Nasiruddin Tusi
Prevod: s arapskog Adnan Mešanović
Urednik: Amar Imamović
Godina: 2025
Format: 12x21
Broj stranica: 115
ISBN: 978-9958-867-78-1
Sadržaj 

Amar Imamović: Predgovor urednika 

Predgovor autora Prva glava O POČETKU DUHOVNOG KRETANJA I ŠTA JE NUŽNO ZA ISTO

Prvo poglavlje: O vjerovanju

Drugo poglavlje: O postojanosti

Treće poglavlje: O namjeri

Četvrto poglavlje: O istinoljubivosti

Peto poglavlje: O povratku i kajanju

Šesto poglavlje: O iskrenosti

Druga glava

O UKLANJANJE PREPREKA I SVIH SMETNJI S DUHOVNOGA PUT

Prvo poglavlje: O pokajanju

Drugo poglavlje: O isposništvu

Treće poglavlje: O siromaštvu

Četvrto poglavlje: O asketizmu

Peto poglavlje: O obračunu i samopromatranju

Šesto poglavlje: O bogosvjesnosti (takvaluku)

Treća glava

O DUHOVNOM PUTOVANJU I POTRAZI ZA SAVRŠENSTVOM, TE OPIS STANJA DUHOVNOGA PUTNIKA

Prvo poglavlje: O osami

Drugo poglavlje: O razmišljanju

Treće poglavlje: O tuzi i strahu

Četvrto poglavlje: O nadi

Peto poglavlje: O strpljenju

Šesto poglavlje: O zahvalnosti

Četvrta glava

O DUHOVNOM PUTOVANJU I POTRAZI ZA SAVRŠENSTVOM TE OPIS STANJA DUHOVNOGA PUTNIKA

Prvo poglavlje: O težnji

Drugo poglavlje: O čežnji

Treće poglavlje: O ljubavi

Četvrto poglavlje: O spoznaji

Peto poglavlje: O čvrstom uvjerenju

Šesto poglavlje: O smirenosti

Peta glava

O STANJIMA KOJA SE UKAZUJU ONIMA KOJI SU DOSEGLI CILJ

Prvo poglavlje: O pouzdavanju na Boga

Drugo poglavlje: O zadovoljstvu

Treće poglavlje: O predanosti

Četvrto poglavlje: O jednoći

Peto poglavlje: O ujedinjenju (ittihād)

Šesto poglavlje: O jedinstvu

Šesta glava

O POČETKU DUHOVNOG KRETANJA I ŠTA JE NUŽNO ZA ISTO

O iščeznuću (fenā)

Njemu se vraća svaka stvar

Kratko predstavljanje autora

Tusi kao vrhusnki filozof i učenjak

Hadže Nasiruddin Tusi u nauci je bio ravan Ibn Sini, s tim što je Ibn Sina bio bez premca u medicini, a Tusi u matematici. Na svojevrstan način oživio je filozofiju, koja je doživjela velike napade posebno od Fahru Razija koji je napisao vještu kritiku na djelo Išarat, jedno od glavnih filozofskih djela Ibn Sine. Nasiruddin Tusi piše komentar na komentar Fahru Razija u kojem mu na njegovo prigovore odgovara sa stajališta Ibn Sine, pri čemu ne iznosi svoja mišljenja o nekim pitanja. To znamo jer je tek na nekoliko mjesta rekao da se njegovo mišljenje razlikuje od Ibn Sine po određenom pitanju, što govori o njegovoj visokoj naučnoj etici prillikom naučnih rasprava.

Tusi kao astronom

Al-Tusi je bio prvi koji je proučavao veličinu Sunca i Mjeseca te njihove udaljenosti. Također, dao je veliki doprinos uspostavljanju temelja astronomije u islamskom svijetu. Njegov najznačajniji astronomski poduhvat bio je osnivanje opservatorija u Maragi, poznatog po tada naprednim astronomskim instrumentima i visokim troškovima. U izgradnji opservatorija sudjelovali su mnogi muslimanski astronomi iz al-Tusijevog vremena. Za realizaciju ovog velikog projekta, al-Tusi je okupio izvanrednu grupu istaknutih astronoma i matematičara iz svih krajeva islamskog svijeta, uključujući al-Katibija al-Qazwinija, Rukn al-Dina al-Astarabadija iz Mosula, Fakhr al-Dina al-Khlatija iz Tbilisija, al-Muayyid al-Uridija iz Damaska, Muhyi al-Dina al-Maghribija, Qutb al-Dina al-Shirazija, Kamal al-Dina al-Iji, Kawmangi al-Sinia, Fakhr al-Dina al-Maragija iz Mosula, Husam al-Dina al-Shamija, Najm al-Dina al-Astrolabija, Ibn al-Qutija, i mnoge druge. Izgradnja opservatorija trajala je petnaest godina, a završena je al-Tusijevom smrću 672. godine po hidžri.

Maraga je postala mjesto okupljanja naučnika iz različitih oblasti, jer su u njoj nalazili zaštitu u tim burnim vremenima. Ustvari, Maraga je postala svojevrsno sveučilište u kojem su se pored religijskih nauka učile i istraživale sve nauke toga vremena, kao što su matematika, astronomija, prirodoslovlje. Pored opservatorija, Tusi osniva i biblioteku koja je po nekim historijskim izvještajima imala četiri stotine hiljada knjiga. Jedan od ciljeva osnivanja biblioteke bio je i spašavanje knjiga koje su stradale u mongolskim napadima. Lično je slao ljude po gradovima da sakupljaju vrijedne i rijetke knjige. Pored toga, prevođene su knjige sa sanskritskog, kineskog, mongolskog, asirskog i arapskog na perzijski jezik.

Al-Tusi je također razvio zbornik astronomskih tablica poznat kao Zij al-Ilkhani, koji je sadržavao nove tablice i izračune nepoznate ranijim generacijama. Zbog toga je ovaj zbornik bio osnova za astronomske proračune u Evropi tokom renesanse.

Također, al-Tusi je bio prvi koji je koristio šest slučajeva sfernog pravougaonog trougla, koje je uključio u svoje djelo "Shakl al-Qatta". Onaj ko prouči ovo djelo, naći će u njemu ono što se može naći i u najboljim modernim knjigama o trigonometriji. Nema sumnje da je ovo djelo imalo ogroman utjecaj na razvoj trigonometrije i njeno unapređenje.

U svom djelu "Tadhkira fi al-Hay'a", al-Tusi je kritikovao Ptolemejev rad "Almagest" i predložio novi kosmološki sistem koji je bio jednostavniji od Ptolemejevog. Zbog toga, historičar nauke George Sarton priznaje da je al-Tusijeva kritika "Almagesta" pokazatelj njegove genijalnosti i njegovog velikog doprinosa astronomiji. Može se reći da je ova kritika bila pripremni korak za reforme koje je kasnije iznio Kopernik.