Poslanica o velajetu (Put spoznaje Boga)

Biblioteka Irfan i Hikmet
Autor: Allame Sejjid Muhammed Husejn Tabatabai
Prevod: s perzijskog Amar Imamović
Urednik: Amar Imamović
Godina: 2012
Format: A5
Broj stranica: 136
ISBN: 978-9958-867-07-1

Sadržaj
Riječ urednika
Prvo poglavlje
O TOME DA SPOLJAŠNOST VJERE IMA SVOJU UNUTRAŠNJOST I DA NJENA ISTINSKA FORMA U SEBI SAŽIMA MNOŠTVO ZBILJA
Definisanje stvari zbilje i stvari čija je stvarnost konvencionalne prirode
Upotpunjenje rasprave argumentima iz Božije Knjige i sunneta
Hadiski argumenti
Drugo poglavlje
KAKO IZVANMATERIJALNO UREĐENJE NIJE DOGOVORNE PRIRODE POSTAVLJA SE PITANJE: ŠTA JE NJEGOVA ZBILJA?
Odlike imaginalnog svijeta, odnosno svijeta formi
Upotpunjenje rasprave: argumenti iz Kur’ana i predaja
Treće poglavlje
OSIM POSLANIKA I DRUGI MOGU DOSEGNUTI ZBILJE UNUTRAŠNJOSTI SVIJETA I SKRIVENIH TAJNI
Upotpunjenje rasprave
Kur’anski ajeti o gledanju u Boga
Predaje o gledanju u Boga
Četvrto poglavlje
NAKON DOKAZA O MOGUĆNOSTI GLEDANJA U BOGA, POSTAVLJA SE PITANJE KOJI JE PUT STIZANJA DO OVOG SAVRŠENSTVA
Upotpunjenje rasprave
Razumijevanje običnih ljudi
Razumijevanje isposnika i pobožnjaka
Razumijevanje arifa i zaljubljenika
Peto poglavlje
O ONOME ŠTA ČOVJEK POSTIŽE SAVRŠENSTVOM
Završne napomene
Uz ovo izdanje
OGLED O ZNAČENJU POJMA VELAJET I NJEGOVOJ ZBILJI

Riječ urednika
S ciljem predstavljanja irfana, odnosno gnoze ili puta spoznaje Boga – kako stoji u podnaslovu ove poslanice – kakvim se baštini unutar ehli-bejtskog učenja, izbor ovog djela se neizbježno nametnuo iz više razloga. Jedan od tih razloga je sâm autor djela veliki filozof, tumač Kur'ana i arif Allame Tabatabai, čiji autoritet jamči visok znanstveni nivo ispisanih redaka, a njegova duhovna realizacija vjerodostojnost duhovne metode predočene u djelu. I pored toga što je Allame Tabatabai ostao prepoznatljiv – pored svojih ostalih vrhunskih naučnih kvaliteta što svjedoči njegova zaostavština – kao realizirani arif, onaj ko je našao svog Boga, jedino djelo koje je napisao na polju irfana je upravo “Poslanica o velajetu”, koja, zanimljivo je primjetiti, nije štampana za njegova života.
Drugi razlog koji nas je vodio kod izbora ovog djela je pristup i način na koji se obrađuje tema velajeta, a koji čini jedan od temelja islama, posebno unutar irfana, kako je pojašnjeno u ovoj poslanici.
Mal je broj djela koja obrađuju temu velajeta, opet iz više razloga, a prije svega zbog prirode ovog pitanja, odnosno tanahnosti duhovnog puta kojem su posvećeni rijetki te slojevitosti i težine spoznaje Boga. Upravo stoga, mal je i broj učenjaka koji su kompetentni i imaju znanja da govore na ovu temu.
Treba reći da je “Poslanica o velajetu” pisana na jedan tradicionalan način prilično koncizno, a često progovara tek kroz aluzije, što je i razumljivo zbog sâme teme i njenih zahtjeva. Za potpuno razumijevanje ove poslanice, a time i pitanja velajeta, kao što je rečeno, neophodno je poznavanje teozofije na razini Mulla Sadrinog Asfara, kao i Fususa od Ibn Arebija. Ova činjenica, a i neki drugi razlozi, navodili su nas da objavljivanje ovog djela sačeka neko vrijeme i da bude dopunjeno primjernim komentarom. Međutim, prevagnula je želja za što skorijim pojavljivanjem ovog izvanrednog djela kao poklona svim zaljubljenicima u put spoznaje Uzvišenog Boga.
Kod ovog izdanja zadovoljili smo se samo kratkim pojašnjenjima drugih učenjaka koji ne postoje u originalnom rukopisu Allame Tabatabaija. Nadamo se da će to biti od koristi cijenjenim čitaocima. Neki podnaslovi ne postoje u originalu, a naknadno su uvedeni radi lakšeg pregleda teksta. Na kraju poslanice donosimo i kratak ogled o pojmu velajeta, budući da je on manje poznat na ovim prostorima, s namjerom da što podrobnije predstavimo ovo pitanje.